První návštěva Oprechtic na Moravě

V sobotu 16.6.2018, jsme se zúčastnily oba sportovní týmy hasičské ligy ,, O Pohár Hořiny ” ve Štítarech. Ihned po doběhnutí posledního útoku našeho týmu žen, jsme nasedli a vydali se na cestu do Oprechtic u Paskova ( okres Frýdek – Místek ) dlouhou 525 km. Dorazily jsme na místo po 22 hodině. Od našeho příjezdu a slov místních organizátorů do vysílačky ,, Už jsou tady V.I.P. hosté ” jsme otevřeli ústa a zavřeli je až druhý den při odjezdu. Takovou organizaci soutěže a sboru, jsme ještě neviděli.

Museli, jsme se ihned připravovat. Organizátoři pro nás měli připravené vyhrazené místo, takže příprava na kterou,  jsme měli 20 minut nebyl problém zvládnout. Do teď slyšíme ten ohlas a přivítání, když jsme vstoupili na dráhu k přípravě útoku. Sice jsme si po pár chybách připsali neplatný pokus, ale po tak dlouhé cestě, se ani není čemu divit. Přes to jsme byli spokojeni, že jsme si mohli užít takovou atmosféru tohoto podle nás nejlepšího závodu, který předčil i prestižního ,, Lenina ”.

Po dokončení útoku nás místní hasiči posadili ke stolu, který byl pro nás rezervovaný. Hostili nás neustále až do našeho odjezdu. Od grilovaných pochoutek, klobás až po zmrzlinu. Pivo a něco tvrdšího také teklo proudem.

Po přenocování v hasičské klubovně nás čekala snídaně a začátek další soutěže, tentokrát Moravsko – slezské hasičské ligy mladých hasičů. Pro zajímavost v noční Climart cupu startovalo 80 družstev. V ranní dětské lize neuvěřitelných 55 týmů. Kolem 500 dětí zápolilo v jediném kole této ligy. Obrovský zájem o hasičský sport, byl cítit na každém kroku. Po položení otázky veliteli Oprechtic, kolik mají Oprechtice dětských týmů nám odpověděl čtyři. Cituji : ,, Vše se to u nás točí kolem dětí. To je naše budoucnost, pokud je nezapojíme do každodenní činnosti, byla naše desetiletá práce kolem tohoto areálu a hasičského sportu zbytečná. Zapojují se i rodiče dětí, kteří nám pomáhají takové velké akce zabezpečit. To samé funguje u každého člena našeho sboru, každý musí přidat ruku k dílu. ”

Viděli, jsme soutěžit děti od nejmenšího věku na silnějších a sportovních strojích. Přes to to děti zvládaly, jsou naučené jasným věcem, co mají za úkol. Vedlo nás to k zamyšlení, proč taky v našem kraji není tohle možné a přilákat děti k častější činnosti. Asi by lidé, kteří vedou mládež v našem okrese měli občas vycestovat za naše krajské hranice. V našem okrese je bohužel činnost dětí směřována na hru Plamen, ze které se dělá tzv. top soutěž. Menší sbory, které by se rády s dětmi zúčastnili občas některé soutěže, naráží na nesmyslné nařízení. Zapomíná se ovšem na to, že svazujeme ruce vedoucím mládeže a bereme chuť našim možným budoucím nástupcům.

Na Moravě každá malá vesnička pracuje s dětmi a jezdí na tuto ligu. Zajímal jsem se o to, jak to funguje s pojištěním dětí, se kterým je v našem okrese stále problém, když se nesoutěží pod Okresním sdružením hasičů. Jednoduše každý sbor má své pojištění a nemusí se ohlížet na to co jim kdo nařídí z OSH. Doufáme, že takový podobný projekt někdy bude k vidění i v našem okrese, abychom přitáhli více dětí k činnosti. Evidentně bylo vidět, že děti si chtějí hrát a soutěžit. Ne učit se a skládat různé zkoušky. Od toho mají školu, tohle má být zájimová činnost.

S oprechtickými hasiči, jsme se domluvili na možné naší účasti na zářijovém nočním EuroKan Cupu mladých hasičů. Uděláme pro to maximum, aby naše děti také poznaly, jak mohou vypadat závody. Dále jsme předběžně domluveni na účasti Oprechtic – Paskov na jedné soutěži hasičs. ligy Hořiny. My oplátkou opět vyjedem na Oprechtický víkend, tentokrát na opravdu celý víkend. Chceme také zkusit Moravsko – slezskou ligu a absolovat konečně soutěž v plném složení týmu.

Závěrem bychom chtěli poděkovat za výpomoc dvou zástupců Štítar. Jmenovitě Petru Bajzovi a Vencovi Sáblíkovi. Myslíme, že i pro ně to byl zážitek.

Obrovské poděkování patří všem lidičkám z Oprechtic u Paskova a okolí. Na tohle přivítání a pohoštění nikdy nezapomeneme. Klobouk dolů před vaší organizací. Kdo nezažije, nepochopí. Ubezpečili jsme se, že věta ,, Dva týmy, jedno srdce ” do detailu vystihuje navázanou spolupráci mezi oběma sbory.

Videoklip z naší návštěvy :

 

Fotogalerie :

 

Oprechtice-Paskov 16.6.2018